V sredo, 15. 11. 2023, smo imeli na šoli kulturni dan z naslovom Lepa beseda lepe odnose najde. Prvi dve šolski uri smo z izvedbo delavnic, ki nam jih je podaril Izobraževalni center Eksena, obeležili mednarodni dan strpnosti, za katerega je določen 16. november. V okviru projekta Mednarodni dan strpnosti – dan za strpnost in prijateljstvo  smo se ukvarjali z letošnjo temo, ki se je glasila Stop sovražnemu govoru – spoštujmo razlike med nami. Najprej smo imeli čas za pogovor z učiteljicama in sicer o dnevniku Ane Frank ter kako odreagirati, če ti nekdo nameni lepo oziroma neprijetno besedo. Tako je vsak lahko izrazil svoje mnenje in prva ura je minila, kot bi mignil. Nadalje smo se izkazali sami kot pravi umetniki. Izdelati smo morali izdelek, ki je prikazoval odnose med ljudmi na temo pogovora, ki smo ga pred tem imeli. Lahko smo ustvarili  pesem, risbo, spis,… Pri skupnem sodelovanju smo se še toliko bolj povezali, saj je vsako delo vsebovalo nekaj lepih in pozitivnih besed. Po končanem prvem delu kulturnega dne smo dobili na tršem papirju natisnjene hišice in avtomobilčke, ki smo jih lepo okrasili, zlepili v 3D izgled, ter nanje nalepili lepo misel, ki smo jo sami izbrali. Seveda pa ne bi bilo vse popolno, če si ne bi ob koncu dneva ogledali, kaj smo ustvarili, zato smo se zbrali v jedilnici in prebrali pesmi in spise učencev iz različnih razredov. Pesmi in spisi so ogreli naša srca, saj so bile v njih misli, ki bi si jih mogel vsakdo pri sebi večkrat povedati. Lepo bi bilo, da bi večkrat pomislili, kako lahko nekomu drugemu polepšamo dan že z le eno lepo besedo. Po končani predstavitvi smo se odpravili do knjižnice, pred katero je bila razstavljena vasica s hiškami in avtomobilčki, ki smo jih izdelali. Izgledala je prečudovito, barvito in polno lepih misli. Tako smo dan zaključili z mislijo lepa beseda lepe odnose najde.

Nuša Račič, 9. a in Andreja Vintar