CAP PROGRAM ZA PREVENTIVO ZLORABE OTROK je primarno preventivni program, katerega osnovni cilj je KREPITI ZAŠČITNE DEJAVNIKE OTROK. S CAP programom delujemo proaktivno s ciljem, da bi se otroci in mladostniki znali in zmogli zaščititi pred nasiljem, zlorabo. Osnovno sporočilo CAP programa otrokom in odraslim je, da imajo vsi otroci pravico, da so VARNI, MOČNI in SVOBODNI. Preventivni program so razvili v Mednarodnem centru za preprečevanje nasilja (ICAP, New Jersey, ZDA). V Sloveniji ga uspešno izvajamo že od leta 1998. Na naši šoli in vrtcu pa smo ga začeli izvajati s šolskim leto 2015/16.

ZAKAJ CAP PROGRAM?

• ker predstavlja enostaven in učinkovit način, kako z mlajšimi otroki v vrtcu in v osnovni šoli spregovoriti o zahtevni temi nasilja, spolne zloraba otrok,
  • ker kot ciljni skupini poleg otrok nagovori tudi zaposlene v vrtcu in v osnovni šoli in starše otrok kot pomembne osebe v otrokovi socialni mreži,
  • ker izhaja iz moči, ki jih imajo otroci in odrasli in se osredotoča na krepitev zaščitnih dejavnikov otrok: močna socialna mreža vrstnikov in odraslih, prave informacije in znanje, socialno-čustvene kompetence in samozavestno vedenje otrok, konkretna podpora in pomoč, ko jo otrok potrebuje.

CAP PONUDI pozitiven način za obravnavo resne in zahtevne teme kot sta nasilje in spolna zloraba otrok. Otrokom na pozitiven in njihovi starosti primeren način spregovori o situacijah nasilja, zlorabe in jih okrepi, da bi se znali nanje ustrezno odzvati, se zaščititi.

NAMENJEN JE:

• predšolskim otrokom in učencem razredne stopnje osnovne šole,
  • njihovim staršem in
  • zaposlenim v vrtcu in osnovni šoli.

OTROCI SE SEZNANIJO IN UČIJO:

• o pravicah vseh otrok, da so varni, močni in svobodni,
  • kako prepoznati potencialno nevarne situacije nasilja, zlorabe in
  • kako se nanje samozavestno odzvati,
  • o komunikacijskih veščinah,
  • kako pomembna je pomoč in podpora vrstnikov,
  • kako povedati o izkušnji z nasiljem ali o svoji stiski odrasli zaupni osebi.

NA DELAVNICAH ZA OTROKE:

Skupaj z otroki obravnavamo tri vrste situacij, ko so otroci lahko žrtve nasilja ali zlorabe. Najprej obravnavamo nasilje nad vrstniki, nadaljujemo z nasiljem oziroma rizikom ugrabitve s strani neznanega storilca in končamo s primerom, ko je otrok lahko žrtev spolne zlorabe s strani odraslega, ki ga pozna. Teme obravnavamo s pomočjo fotografij, lutk, preko igre vlog in skupinske diskusije. Spodbujamo aktivno sodelovanje otrok. Po delavnici v skupini z otroki sledi še čas za individualne pogovore z izvajalkami CAP delavnic, ko imajo otroci možnost ponoviti na delavnici predstavljena sporočila in izmenjati svoje izkušnje, zastaviti dodatna vprašanja ali tudi podeliti svojo stisko zaradi izkušenj nasilja in dobiti pomoč.

Projekt vodi Nina Berger