Tudi v letošnjem šolskem letu z učenci in dvema skupinama iz vrtca sodelujemo v projektu Izobraževalnega centra Eksena, ki poteka v okviru tedna Mednarodnega dneva strpnosti. Projekt se imenuje Mednarodni dan strpnosti – dan za strpnost in prijateljstvo. Letošnja tema projekta je »Stop obrekovanju«. Cilj projekta je, da učenci ozavestijo pomen strpnosti in spoznajo problematiko obrekovanja.

Tako smo se z učenci pogovarjali na podlagi prebrane zgodbe o tem, kaj obrekovanje je in kakšne posledice povzroča ter kaj je strpnost oz. nestrpnost. Ugotovili smo, da je obrekovanje ena izmed oblik nestrpnosti, ki se je večina ne zaveda. Pri obrekovanju gre namreč za zlonamerno širjenje laži o nekom ali o skupini ljudi z namenom, da bi tej osebi ali ljudem škodovali. Učenci so spoznali 5 Eksena korakov in 3 Sokratova cedila, kako v vsakdanjem življenju preprečimo obrekovanje. Na podlagi pogovora so mlajši učenci narisali, kako izgleda svet obrekovanja in kako izgleda svet prijateljstva in strpnosti. Učenci od 5. razreda naprej pa so pisali o (ne)strpnosti in obrekovanju v obliki pesmi, basni ali lastnih doživetij. Izdelke učencev smo razstavili pred knjižnico in na predmetni stopnji, umetnine otrok iz vrtca pa na hodniku prve triade ter v njihovih igralnicah. Najboljše izdelke smo poslali na natečaj.

Tamara Ogorevc, koordinatorica projekta