Tokrat smo kulturni dan, ki nosi ime po gospodu Toporišiču, preživeli na njegovi domačiji na Mostecu. Zjutraj smo se z avtobusom odpeljali do Sel pri Dobovi in se preostanek poti odpravili peš. Pri Toporišičevi domačiji sta nas pozdravili gospa Reza Toporišič, ki še vedno živi na omenjeni domačiji, ter vaščanka Irena Majce. Najprej smo se ogreli s čajem in posladkali z domačim pecivom. V nadaljevanju smo si ogledali bližnjo knjigobežnico, v katero smo pospravili 2 novi knjigi, kateri je prijazno poklonila naša šolska knjižnica. Na sami hiši smo si ogledali spominsko ploščo in izvedeli, kdo je bil gospod Toporišič, kaj je delal in kako še je povezan z našimi kraji. Izvedeli smo, da je rad izumljal nove besede – neologizmi jim pravimo. Tudi sami smo se preizkusili in poiskali kar nekaj zanimivih predlogov za besedo kombajn. Po skupinah smo brskala po slovarju, izpisovali pomene besed, druga sestavljali verigo besed, tretji pa so se igrali igro spomin. Naše poučno druženje na Toporišičevem dvorišču se je hitro izteklo in čas je bil, da se poslovimo ter gremo naprej. Za zaključek nam je gospa Toporišič zrecitirala svojo pesem o jeseni, mi pa smo se zahvalili za prijaznost in ji pomahali v slovo. Malicali smo pri brodarski hišici ob Savi in se po kolesarski poti vrnili v šolo v Dobovi. Tam smo dan sklenili s skupnim poročanjem in fotografiranjem ter se polni lepih doživetij in druženja vrnili na podružnično šolo.

V šoli v Kapelah smo pripravili priložnostno razstavo o Toporišiču in tudi tako počastili njegov dan.

Zapisala: Tina Škaler

Več na spodnji povezavi:

Toporišičev dan (PŠ Kapele)